Навіщо на Великдень фарбують яйця?

Навіщо на Великдень фарбують яйця?
Що символізує пасхальне яйце?

У християнстві пасхальне яйце - символ Гробу Господнього, в якому було приховане вічне життя. У Палестині гробниці влаштовували в печерах, а вхід закривали каменем, який скочували, коли повинні були покласти покійного. Легенда розповідає, що камінь, яким закрили гробницю Ісуса Христа, нагадував обрисами яйце. Ми знаємо, що під шкаралупою яйця ховається нове життя. Тому для християн пасхальне яйце - це нагадування про Воскресіння Ісуса Христа, про порятунок і вічне життя. Червоний колір, в який найчастіше забарвлюють яйця, означає страждання і кров Христа.

Існує кілька версій, чому ж на Великдень фарбують яйця:

- Згідно з переданням, багато століть тому Марія Магдалина принесла звістку про воскресіння Ісуса Христа римському імператорові. А оскільки без підношення з'явитися було не можна, Марія взяла з собою куряче яйце, як символ життя. Імператор не повірив, що Ісус воскрес, і заперечив, сказавши, що швидше яйце стане червоним, ніж буде можливо воскресіння померлого. Але сталося диво - яйце і справді стало червоним. Так виникла традиція фарбувати курячі яйця до Великодня, як символ справжньої віри в бога і воскресіння Ісуса Христа.

- Існує версія, пов'язана з ім'ям римського імператора Марка Аврелія (одного з ворогів християнства). В день появи на світ майбутнього імператора в курятнику, що належить його родині, куркою було знесено яйце, вкрите суцільно яскраво-червоними крапками. Ця подія була витлумачена як знак славного майбутнього для новонародженого. Тоді в Римі з'явилася традиція посилати в знак привітання яскраво пофарбовані яйця. Християни вклали інший сенс в цей звичай, перейнявши його: яйце до Великодня забарвлене в колір Христової Крові.
У дні, що послідували за смертю Спасителя, зібралися на бенкет сім равинів. Пригощали їх, серед усього іншого, смаженою куркою і вареними яйцями. Один з них згадав про Розіп'ятого, розповівши про те, що той обіцяв воскреснути на третій день. Господар будинку заперечив, сказавши, що швидше смажена курка оживе, а яйця стануть пурпуровими. Саме це і сталося. З тих пір, в пам'ять про цю подію, яйце на Великдень фарбують в червоний колір.

-Пліній Старший писав, що римляни вживали пофарбовані яйця при ігрищах, храмових обрядах і ритуалах. У римлян також був звичай на початку святкової трапези з'їдати печене яйце, що означало успішний зачин нової справи. Плутарх пояснював ці традиції тим, що яйце подібно до сонця, яке все оживляє і відроджує.

-Є припущення, що звичай красити яйця на Великдень пов'язаний з дохристиянським святкуванням весни. Яйце у багатьох народів було уособленням життєдайної сили. Весь всесвіт уявлявся вишедшим з яйця. У віруваннях і звичаях єгиптян, персів, греків, римлян яйце було символом народження і відродження.

-Одна з цікавих версій вживання і розфарбовування яєць дуже проста. В пост віруючі сильно обмежують себе в їжі, і щоб яйця не були зіпсованими, їх відварювали після сорокаденного посту. Щоб розрізнити варене яйце від сирого і випадково не з'їсти трохи зіпсуване, під час варіння його фарбували, додаючи при цьому різноманітні барвники. Найпоширеніші барвники для фарбування яєць, природно легкодоступні такі як: цибулиння, зелень, кора вишні, буряк.

Система Orphus
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гость, не могут оставлять комментарии в данной новости.