Що чекає на ринок оренди нерухомості в Україні: прогноз на осінь

Що чекає на ринок оренди нерухомості в Україні: прогноз на осінь
Ринок оренди нерухомості переживає складні часи. Після того як на початку року орендодавці підняли плату на 5-20 %, залежно від стану житлоплощі, а деякі переклали всі витрати за "комуналку" на плечі орендарів, настав певний ступор. З одного боку, господарі житла із задоволенням підняли б ціну ще трохи, адже життя подорожчало, але орендарі стали перебірливими і безкомпромісними.

ТРИМАТИ ЦІНУ АБО ПІТИ

Експерти називають ситуацію на ринку оренди нерухомості двоякою. Через попереднє підвищення цін або за саму оренду, або за "комуналку" орендодавці побоюються підвищувати ціни, незважаючи на бізнес-сезон, що наближається.
"Навіть з оглядкою на нещодавнє подорожчання утримання прибудинкової території, деякі орендодавці вирішили не змінювати ціни саме на оренду. Частина, природно, намагається домовитися з орендарями при безпосередньому контакті. Але спочатку вони промацують, чи можуть повністю перекласти "комуналку" на тих, хто знімає житло, або намагаються хоча б переполовинити витрати з орендарем. Залежить успіх такої домовленості від попиту на це конкретне житло.
Справа в тому, що на початку року ринок оренди був млявим, і, наприклад, по Києву закривалося всього 400-500 угод на місяць. Після подорожчання, доки спостерігалася більш-менш стабільна ситуація в країні, стався сплеск: попит сягнув до 1000 угод. Але деяким орендодавцям все ж довелося самим нести витрати. Причина цього – переважно конкуренція: пропозицій на ринку достатньо, вибір у клієнтів є, і вони з достатньою легкістю готові з'їхати через найменшу незручність. На одного клієнта по Києву припадає близько 40 пропозицій", – говорить аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький.
За його словами, до кінця року варто очікувати зниження кількості угод до 600-700 по Києву. Подібна ситуація – і в інших великих містах.

БЕРЕЖУТЬ РЕМОНТ

На тлі того, що підвищити ціну орендодавці не можуть, частина з них можуть найближчим часом прибрати пропозицію і притримати здачу квартири/будинку: "Якщо в квартирі хороший ремонт, а виставити ціну трохи вище ринкової господар не може – іноді вигідніше перечекати і потримати квартиру порожньою, ніж ризикувати робити ремонт після мешканців, які можуть швидко з'їхати на дешевшу пропозицію. Тому, можливо, кількість пропозицій, переважно квартир з хорошим ремонтом і "фаршированих" всілякими зручностями (побутова техніка тощо), найближчим часом на кілька відсотків знизиться", – вважає Сергій Костецький.

ДІМ – ПОВНА ЧАША

Є ще один тренд, який зазначають і ріелтори, і консалтери – орендарі стають все розбещенішими, і посилюють вимоги до житла.
"Вони не готові знімати "поганеньке", порожнє або з мінімальним комфортом житло. За середню по ринку ціну 4-7 тис. грн на одно-двокімнатні квартири орендарі хочуть, щоб в квартирі/будинку було все для комфортного проживання", – стверджують експерти з ринку столичної нерухомості.
Це підтверджують і ріелтори: "З літа квартири без меблів або з мінімальним набором зручностей застоюються незвично довго", – розповіла директор київського агентства нерухомості Уляна Довгань.
На тлі такої тенденції господарі намагаються "упакувати" квартиру якнайкраще. Про це свідчать довгі описи зручностей в оголошеннях.
"Пишуть і фени, і праски, і мікрохвильовки. У бесіді з господарями неодноразово звучало, що намагаються купити б/у техніку на сайтах оголошень: кажуть, що краще витратитися на 300 грн і купити посередній фен або пилосос б/в, але вже сміливо ставити ціну на 100 грн вище на місяць. Та й реклама житла вже виглядатиме солідніше, ніж у "сусіда" з такою ж квартирою, але з меншою "начинкою", – пояснила ріелтор з Дніпра Вікторія Самофалова.

ОРЕНДАРІ

Теж зміняли свої оголошення-інфографіки про пошук житла.
"Я додала обов'язковою умовою роутер і духовку-гриль, а не просто інтернет і піч. Ціну не змінювала: як шукала за 5500-6000/однокімнатна, так і шукаю. Вже є відгуки. Обираю", – говорить киянка Ірина Харитоненка, яка вирішила пожити окремо від батьків.

СТУДЕНТИ РОЗБЕРУТЬ БАГАТОКІМНАТНІ КВАРТИРИ

Головною тенденцією, яку називають ріелтори на найближчий час, – це попит на 3-5-кімнатні квартири. За їх словами, такі пропозиції будуть популярні серед студентів.
"До навчального року багато з них вже знайшли собі житло, але, зазвичай, у вересні йде друга хвиля пошуку. Хтось за кілька днів проживання розуміє, що наявні умови їм не підходять, хтось вважає, що знайти в складчину хорошу пропозицію можна дешевше. Останнє для студентів – важливий аргумент. Вже більше запитів на трикімнатні квартири від трьох-п'яти студентів. Швидко заповнюються кімнати, що звільнилися, в багатокімнатних квартирах. Студенти в таких випадках самі шукають собі сусіда/сусідку і виставляють новому мешканцеві свої вимоги щодо режиму дні, звичок тощо", – пояснює брокер харківського АН "Велес" Дарина Прасолова.

ГОСПОДАРІ НЕ В ЗАХВАТІ

Погоджуються на таку здачу в оренду переважно ті власники житла, де ремонт "середній".
"Різниця в тому, чи проживає в квартирі велика родина або численна молодь, істотна. Тому іноді орендодавці, дізнавшись про те, хто цікавиться пропозицією, можуть змінити умови оренди: підвищити вартість, збільшити заставу за майно або диктувати умови: живуть тільки дівчата або тільки хлопці без права приводити компанію. Здачу кімнати, що звільнилася в "багатоквартирці", господарі теж намагаються контролювати самі", – резюмувала дніпровський ріелтор Галина Калюжна.

Система Orphus
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гость, не могут оставлять комментарии в данной новости.