З нового року операції з нерухомістю перетворяться на покупку «кота в мішку»

З нового року операції з нерухомістю перетворяться на покупку «кота в мішку»
Сьогодні перевірити історію об'єкта нерухомості можна в Реєстрі прав власності і в БТІ. Але вже з початку наступного року, якщо слідувати логіці дій чиновників, покупець залишиться один на один з новим абсолютно «чистим» реєстром.

«Договори будуть укладатися на підставі документа, що підтверджує право власності на житло. Перевірити, чи насправді продавець квартири її власника або він просто знайшов на вулиці потрібний документ, буде дуже непросто », - попереджає Людмила Голий, нотаріус Київського нотаріального округу, юрист.

Адже з 1 січня наступного року набуває чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно». Закінчується ера БТІ і починається пора Укрдержреєстра, а на нотаріусів покладають здійснення функцій державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Як зазначає нотаріус: «Сьогодні більшість нормативно-правових актів у даній сфері суперечать один одному. Це дає ґрунт для двоякого трактування законодавства та його застосування. При цьому нотаріусам надано статус спеціального суб'єкта реєстрації при вчиненні нотаріальної дії і користувача який здійснює пошук відомостей про зареєстровані права та їх обтяження у Державному реєстрі прав. Враховуючи, що реєстр на сьогоднішній день «порожній», виникає питання, звідки черпати інформацію про зареєстровані права власності? Нотаріусів ставлять в такі умови, що при проведенні реєстрації ми ризикуємо опинитися залученими до відповідальності за порушення законодавства ».

Також нещодавно уряд вніс деякі зміни до постанови «Про затвердження порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і порядку надання витягів з державного реєстру речових прав на нерухоме майно». Для проведення державної реєстрації права власності на нерухомість заявник, крім документів, які підтверджують право власності та документів, що засвідчують особу, подає органу державної реєстрації техпаспорт об'єкта.

А в « порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України » вимогу про необхідність надання продавцем нерухомості техпаспорта так і не внесено, втім, як і інші зміни. Нотаріус не займається перевіркою технічної документації та техінвентарізаціі. Виходить, вимагаючи пред'явити такий документ і намагаючись убезпечити угоду, нотаріус перевищує свої повноваження », - повідомила Л.Голий.

Фактично новий порядок реєстрації прав власності на нерухомість полегшив процедуру для продавця, але зробив її менш безпечною для покупця.

«Купуючи квартиру, людина повинна якимись обхідними шляхами дізнаватися, чи була там зроблене перепланування, чи відповідає житло технічним нормам і так далі. Співробітники БТІ не мають права надавати покупцю технічну документацію, а продавець начебто і не зобов'язаний. Достовірну інформацію про технічну інвентаризацію квартири людина отримає тільки після реєстрації свого права власності. В принципі, він купує кота в мішку », - підсумувала нотаріус.

Источник: Building

Система Orphus
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гость, не могут оставлять комментарии в данной новости.